Проблем с Google Services след 31.10.2018 - Fixed (решение на проблема)

Дискусия в 'RedMi Note 2 (Xelio X10)' започната от Rub4o, 9 Декември 2018.

1. Rub4o

Rub4o Ръбчо

Регистриран:
    10 Март 2016
    Съобщения:
    49
    Харесвания:
    9
    Колеги, имате ли проблем с обновяването на приложения и услуги на Google след 31.10.2018г.? Аз установявам проблем с обновяването на услуги на Google след тази дата на два модела телефони: Redmi Note 2 и Redmi Note 3, както с китайска версия на фърмуера (къстъм ром, multirom, xiaomi.eu), така и с инсталирана последната глобална версия за модела (на Redmi Note 2 направих преди два дни Fastboot инсталация на последния глобален ром). Проблемът се състои в следното: устройствата отказват да ъпдейтват следните Google Services: Google Play Store (последна възможна за ръчна инсталация версия 12.3.30), YouTube (последна възможна за ръчна инсталация версия 13.43.50), Gmail (последна възможна за ръчна инсталация версия 8.10.7.218420740), Google (последна възможна за ръчна инсталация версия 8.33.6.16), Instant apps (последна възможна за ръчна инсталация версия 3.22). Интересната закономерност е, че всички тези версии са от края на месец октомври 2018г. (29-31.10.2018г.) след тази дата приложенията не се ъпдейтват и дават грешка: неуспешна инсталация, която продължава около 20мин. Ако след рестор или преинсталация на рома разчитате да се ъпдейтнат през Google Play Store, това няма да се случи, единствения вариант е ръчна инсталация от apk файл? Първоначално си помислих, че причината може да е факта, че някои устройства не са сертифицирани към Google Play Protect, каквото съобщение се появява при китайския фърмуер, но стария Ulefone Paris на жена ми (с Android 6.0, TWRP и SuperSu root), също е не сертифициран към Google, но всички приложения и сървиси са ъпдейтнати до последната им версия. Това ме кара да правя следните хипотези: някаква война между Google и Xiaomi, проблемът да произтича от Android 5.0.2 или причината е някаква друга?
    Ще се радвам, ако някой може да даде повече информация по проблема и евентуално решение за подновяване на ъпдейтите на старичките, но отлично работещи машинки.

P.S. Проблемът не се решава и при ръчно регистриране на Google Service Framework (GSF) към Android по описания метод тук.
    Не е от значение също така, дали телефонат е руутнат или не. В двата дни след Fastboot преинсталацията на Redmi Note 2 бях с оригиналния буутлоудър без root, както и не бях аткивирал отключване на Fastboot от административните настройки. Не помага също и спиране на процеса и изчистване на всички данни за приложенията, рестартиране и опит за нова инсталация на по-новите версии, както последователно на излизането им, така и директно до последната актуална към момента версия. Проблем има само с цитираните по-горе приложения и услуги, останалите Apps&Services на Google се ъпдейтват нормално за момента (ще видим до кога). След като не постигнах никакъв успех с обновяването, отново си сложих TWRP и SuperSu.

P.S.2 Към списъка с невъзможни за обновяване приложения вече се включват и: Google Disk, Google DUO от 10.12.2018г.

Последно редактирано: 11 Декември 2018
  2. Rub4o

Rub4o Ръбчо

Регистриран:
    10 Март 2016
    Съобщения:
    49
    Харесвания:
    9
    Предвид явното забвение, в което е оставен телефона, успях да намеря работещо за момента решение на проблема (работещ хак) за Redmi Note 2 Global V9.6.3.0 LHMMIFD, без да се слага custom Rom (възможно е да работи и при другите модели телефони на Xiaomi, които също са без актуална поддръжка през последните месеци) източник: eu.miui.com

Решението накратко:
    Трябва да се допишат два реда във файла: build.prop
    За тази цел е необходимо да имате root права върху телефона и инсталиран ES File Explorer - активирана функцията Root explorer.
    1. Локализирате файла "build.prop" - намира се в: /system
    2. От "Свойства" на файла променяте правата за четене и запис, като включвате група и други (за да можете след промяна да запишете променения файл върху текущия);
    3. Отваряте файла "build.prop" с "Es текстов редактор";
    4. Дописвате в края на файла следните два реда:
    dalvik.vm.image-dex2oat-filter=speed
    dalvik.vm.dex2oat-filter=interpret-only

5. Натискате "Save/Запазване" на файла с дописаните редове;
    6. От "Свойства" на файла променяте правата за четене и запис, като махате разрешението група и други (възстановявате първоначалните права);
    7. Рестартирате телефона;
    8. Обновявате услугите на Google, в това число, ще можете да обновите и Google Play Store.

P.S. Възможно е след рестарт отново да се върне старата версия на Google Play Store, в този случай спрете приложението и изчистете всички данни за приложението, може да изчистите данните и за останалите приложения на Google, след което рестартирайте устройството и изчакайте да се обнови. При мен на 4-ти рестарт на телефона, след старт си зареди последната версия на Google Play Store. Възможно е известно забавяне при стартиране на устройството в първите няколко рестарта, вероятно заради обновяване на други background процеси на Google, на 4-тия рестарт при мен телефона зареди с обичайната скорост на boot. Ако открия други странични ефекти от прилагането на хак-а, ще пиша допълнително.

P.S. 2 Тествано вече и на Redmi Note 3 Chinese rom MIUI 7 (на приятел) - работи!
    P.S. 3 Би трябвало да се реши и силно изразения battery drain проблем от последните месеци, породен от непрекъснатите опити за обновяване на услугите на Google и силното греене на телефона по време на продължаващия ~20 мин. опит за инсталация на всяко едно от приложенията, описани в първия пост.
    P.S. 4 Телефонът работи доста по-хладно и пъргаво след интервенцията, а разреждането на батерията драстично се подобри - до 4% спад в Idle през нощта.

Честита Коледа от мен и не бързайте да отписвате старите модели телефони!

Attached Files:

Последно редактирано: 19 Януари 2019
  3. kras4o_bg

kras4o_bg Потребител

Регистриран:
    25 Януари 2019
    Съобщения:
    1
    Харесвания:
    0
    здр . изкам да ти благодаря за хубавата тема и за отговора на моя проблем и трябва да има хора като теб бях се хванал за главата с мойто HTC E9 plus със същия проблем и не мога да намеря никъде решение хиляди благодарности

Сподели